Την Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018, οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού επισκέφθηκαν, στην περιοχή του Πλατάνου Μαγνησίας, τη σύγχρονη κτηνοτροφική μονάδα των αδελφών Τσαγκάρη. Πρόκειται για την μεγαλύτερη κτηνοτροφική μονάδα παραγωγής προβάτων στην Ευρώπη με πλήρως εξελιγμένα συστήματα διαχείρισης.

Στόχος της επίσκεψης ήταν η επαφή των μαθητών με συστήματα βιομηχανικών αυτοματισμών.

Η ξενάγηση στην κτηνοτροφική μονάδα έγινε από τον Διευθυντή της επιχείρησης κ. Βασίλη Βασιλάκη. Εκεί οι μαθητές είδαν τα πλήρως αυτοματοποιημένα συστήματα εκτροφής και σίτισης καθώς και τα περιστρεφόμενα μηχανήματα αρμέγματος, Επίσης επισκέφθηκαν το αντλιοστάσιο και ενημερώθηκαν γιατο πως λειτουργεί μια σύγχρονη και αυτοματοποιημένη μονάδα.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Ραυτόπουλου Στέφανου, Σαλάτα Ελένης, Φλώρου Αποστολίας και Πούλου Χρήστου.

Ευχαριστούμε το προσωπικό της επιχείρησης για τη φιλοξενία του.